Hogyan számítják ki a ROBOR/IRCC-t?
Először is jó tudni, hogy 2019. május 2. óta a magánszemélyeknek nyújtott változó kamatozású RON hitelek esetében a ROBOR indexet egy új index váltotta fel, nevezetesen az IRCC (fogyasztói hitelek referenciaindexe), a GEO 19 / 2019 🙂 szerint.
IRCC a kamatlábak és a piaci kereskedési volumenek súlyozott átlagaként kerül kiszámításra.a bankközi kamatláb és negyedévente frissül, hasonlóan a ROBOR6M frissítéséhez 😉.
Minden munkanapon megjelenik a a Román Nemzeti Bank honlapján.
Nos, ha a ROBORez egy olyan index, amelyet egy nem túl bonyolult, egyértelműen meghatározott, a Román Nemzeti Bank (BNR) által felügyelt és a Thomson Reuters pénzügyi információs vállalat segítségével kiszámított képlet alapján számítanak ki (ez a vállalat 1851 óta létezik, és a világszerte használt EURIBOR referenciakamatlábat is kiszámítja).
A ROBOR-t konkrétan naponta a következőképpen számítják ki számtani átlag a tíz nagy romániai bank által használt RON kamatlábak átlaga, amely az a kamatláb, amelyen egy bank likviditást kölcsönöz más bankoknak. 😉
A szélsőértékeket (legmagasabb és legalacsonyabb kamatláb) kizárjuk a számításból, hogy az index a lehető legrelevánsabb legyen.
Így a ROBOR-ról azt mondhatjuk, hogy a pénz ára a kamat szempontjából - egyfajta viszonyítási alap -, azaz egy helyi valuta pénzköltségének viszonyítási alapja.
Igen, tudjuk, hogy ez egy kicsit bonyolultnak hangzik. 😅
Fontos azonban tudni, hogy a ROBOR-t nagyon átláthatóan határozzák meg, a pénz árát és a bankpiaci kamatlábak alakulásának viszonyítási alapját jelenti, amelyet a Thomson Reuters platformján és az NBR honlapján egyaránt kiszámítanak és közzétesznek, a helyi/nemzetközi pénzügyi intézmények, a hatóságok által egyértelműen meghatározott és ellenőrzött módon. A ROBOR-t az NBR is naponta közli. 🙂