Mi az az "osztalék"?
A társaságok nyereségét a részvényesek között a birtokolt részvények számának arányában lehet felosztani.
A nyereség részvényesek között felosztott része osztalék formájában kerül kifizetésre. 😊
Az osztalékok meghatározása és típusai:
Az osztalék "a részvénytársaság (S.A.) nyereségének az a része, amely az egyes részvényeseket az egyes üzleti évek végén az általuk birtokolt részvények után illeti meg". 📑
Az osztaléknak számos formája lehet:
❶⠀Készpénzben kifizetett osztalékok: ezek olyan osztalékok, amelyek készpénzben jutnak a részvényesek birtokába;
❷⠀A részvényekben kifizetett osztalékok: ezek nem osztalékok, de osztaléknak tekinthetők, mivel a vállalat nyereségét részvények formájában továbbítják a részvényeseknek.
Hogyan számítják ki az osztalékot?
A társaság közgyűlése dönt arról, hogy a nyereségből mekkora összeget osztalékként oszt ki. Ezt az összeget elosztják a részvények összlétszámával, és így kapják meg az egy részvényre jutó osztalékot.
Minden részvényes úgy számítja ki az osztalékkövetelését, hogy az egy részvényre jutó osztalékot megszorozza a birtokolt részvények számával. 😉
Hogyan adózik az osztalék?
Az osztalékadó a 2023. évi 8%-os szinten maradt. A magánszemélyeknek nem kell bevallaniuk és megfizetniük ezt az adót. Ez egy forrásadó, amelyet az osztalékot felosztó és kifizető vállalat tart vissza a forrásnál.
Az osztalék előnyei és hátrányai:
➤⠀előny: a részvényesek közvetlenül részesülnek a vállalat nyereségéből.
➤⠀Hátrány: az osztalék kifizetésével a vállalat részvényeinek értéke csökken, olyan összeggel, amely lehet több vagy kevesebb, mint az osztalék értéke.